O nama

Glazbena škola Ivana plemenitog Zajca
O nama

Glazbena škola Ivana plemenitog Zajca

Glazbena škola Ivana pl. Zajca Mostar organizirana je kao jedinstvena struktura osnovne i srednje škole.

Osnovana je 1950. godine kao Osnovna muzička škola, a 1954. godine i Srednja, da bi školske 1965/66. bilo izvršeno spajanje osnovne (niže) i srednje  muzičke škole u jedinstvenu  ustanovu  pod nazivom „Muzička škola I i II stupnja“. Spajanje je izvršeno radi racionalizacije i ekonomičnosti prostora,  opreme, učila, instrumenata i kadra. Od 1997. godine nosi ime po hrvatskom skladatelju, dirigentu i pedagogu Ivanu pl. Zajcu. Naša škola nema svoju zgradu (izgorjela u ratu), nego je već dugi niz  godina privremeno smještena u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače.

Školu godišnje pohađa oko 300 učenika. Javna djelatnost, sudjelovanje i uspjesi učenika na brojnim državnim i međunarodnim natjecanjima, smotrama, promocijama, autorskim večerima svrstavaju nas u cijenjene glazbene ustanove u zemlji.

UPRAVA

Ravnateljica
Monija Jarak Mikulić, mag. solo pjevanja

Pedagoginja
Ivana Prskalo Orenčuk, mag. pedagogije

Tajnica
Sandra Musa, dipl. pravnik

Računovotkinja
Zorica Lovrić, dipl. ekonomist

ŠKOLSKI ODBOR (mandat do rujna 2026. godine)

Danijel Vidović, predsjednik – član iz reda osnivača
Ivan Smoljan, član iz reda osnivača
Ilijana Azinović, član iz reda roditelja
Gordana Aničić, član iz reda roditelja
Marijana Pavlović, član iz reda uposlenika
Ivana Filipović, član iz reda uposlenika

Glazbena škola kao životni izbor

Glazba, i kultura općenito, trebali bi biti temelj svakog društva. Neka glazbeno putovanje kroz rast i odgoj vaše djece započne u našoj školi, u sigurnim i stručnim rukama!

U srednjoj školi se stječu stručna zvanja:

Glazbenik teoretski smjer,
Glazbenik solo pjevač,
Glazbenik glasovirač,
Glazbenik violinist,
Glazbenik violončelist,
Glazbenik flautist,
Glazbenik klarinetist.

Nastavni plan u srednjoj glazbenoj školi obuhvaća stručne predmete, koji se predaju u našoj školi, kao i predmete „općeg dijela“, koji se predaju u matičnoj srednjoj školi. Predmeti „općeg dijela“ su u potpunosti sadržani u Nastavnom planu gimnazije, dok se nedostajući predmeti (ako učenik pohađa bilo koju drugu srednju školu) polažu kao razlikovni ispiti na kraju školske godine.

Djelatnost ustanove

Djelatnost objekata za kulturne priredbe.
Djelatnost koncertnih ili kazališnih dvorana i drugih umjetničkih objekata.
Rad agencija za prodaju ulaznica.
Umjetničko i literarno stvaralaštvo i reprodukcijsko izvođenje (reprodukcijska umjetnost).
Scensko izvođenje uživo koncerata, opera, baleta, folklora i drugog repertoara.
Djelatnost grupa, društava orkestara ili sastava.
Djelatnost slobodnih umjetnika, kao što su glumci, redatelji, glazbenici, pisci, predavači ili govornici, kipari, slikari, crtači crtanog filma (ili karikaturisti), dizajneri scenskih kulisa, aranžeri i sl.
Prikazivanje filmova.

Često postavljana pitanja

U kojoj dobi dijete može upisati osnovnu glazbenu školu?

U pripremni program osnovne glazbene škole mogu se upisati učenici nakon završenog drugog (II) razreda osnovne škole.
U prvi (I) razred osnovne glazbene škole mogu se upisati učenici nakon završenog trećeg (III) razreda osnovne škole i položene provjere sposobnosti.

Kako se pripremiti za provjeru sposobnosti?

Na provjeri sposobnosti nije potrebno predznanje. Učenik pjeva jednu pjesmu po izboru. Boduju se: glazbeni sluh (intonacija i muzikalnost), memorija, ritam i uspjeh u osnovnoj školi.

Kolika je cijena pohađanja škole?

Participacija roditelja iznosi 60,00 KM za cijelu školsku godinu. Ukoliko školu pohađaju dvoje ili više djece iz iste obitelji drugo dijete plaća 40,00 KM, a svako naredno po 20,00 KM.
U prvim godinama učenja škola nudi mogućnost posudbe, bez naknade, školskih gudačkih i puhačkih instrumenata za sve učenike upisane na navedene programe.

Koliko puta tjedno učenik prvog razreda treba dolaziti u glazbenu školu?

Učenik prvog (I) razreda ima dva sata solfeggia i dva sata instrumenta tjedno, što znači da treba dolaziti u školu četiri dana u tjednu. U iznimnim slučajevima može se dogoditi da je sat instrumenta i sat solfeggia u istom danu pa je potrebno dolaziti dva puta tjedno.

Koje obrazovne programe možemo upisati?

Učenici mogu odabrati sljedeće instrumente (mogućnost upisa na pojedini instrument ovisi o trenutnom broju slobodnih mjesta): glasovir, violinu, violonccelo, flautu, klarinet i gitaru. Napominjemo da mogućnost upisa na pojedini instrument ovisi o trenutnom broju raspoloživih mjesta na određenom programu/instrumentu. Ako broj kandidata koji imaju odgovarajući broj bodova na provjeri sposobnosti premašuje upisnu kvotu ili ako na željenom instrumentu nema raspoloživih mjesta – škola predlaže upis na program/instrument koji je raspoloživ.

  • Izbor glazbene škole ne treba shvatati olako. Kao roditelj maloljetnog djeteta toplo preporučujem Glazbenu školu Ivana plemenitog Zajca kao najbolji izbor svakome.

    Ivan Soldo
    Roditelj
  • Mislila sam da moje dijete neće imati vremena za redovito pohađanje glazbene škole i vježbanje uz svakodnevne obaveze oko osnovne škole, međutim uz dobre nastavnike sve je moguće.

    Emilija Marić
    Roditelj
  • Vježbanje i obveze u glazbenoj školi imaju veliki utjecaj na općeobrazovno školovanje i moj društveni život. Savladavanje ostalih obaveza mi je puno lakše i jednostavnije nakon discipline koju sam stekao u glazbenoj školi.

    Dino Delić
    Violinista